Wstrzymanie zawierania nowych umów o refundacje kosztów wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom i niepewność czy zrealizowane zostaną już podpis" /> Wstrzymanie zawierania nowych umów o refundacje kosztów wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom i niepewność czy zrealizowane zostaną już podpis" />
 

Refundacje – czy będą wypłaty

27 Październik 2010, wyświetleń: 6977,

 

 

Wstrzymanie zawierania nowych umów o refundacje kosztów wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom i niepewność czy zrealizowane zostaną już podpisane umowy – to temat, który bulwersuje całe nasze środowisko.
O działania jakie w tym względzie podjął Związek Rzemiosła Polskiego zapytaliśmy Prezesa Jerzego Bartnika. Na wstępie jednak krótkie kalendarium działań jakie do tej pory podjęto.


Kalendarium wydarzeń

1.10.2010 – pojawiły się pierwsze głosy i telefony z cechów z informacją iż OHP nie przyjmuje wniosków o wypłatę refundacji kosztów wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym w celu praktycznej nauki zawodu w firmach rzemieślniczych jak również wniosków o zawarcie umów o refundację. WIR poinformowała o problemie ZRP Dyr. Macieja Prószyńskiego, który potwierdził iż ostatnie kontakty jakie miał z OHP i Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej nie wskazywały na istnienie sygnalizowanego przez Izbę problemu.

1.10.2010 - WIR wystosowała do cechów pismo, w którym informuje iż oficjalnie nie są znane powody zaistniałej sytuacji. Nadal obowiązują dotychczasowe przepisy prawa w tym zakresie. Poinformowano również cechy, iż o zaistniałej sytuacji powiadomiono ZRP i Komendanta Wojewódzkiego OHP i wystosowano prośbę o interwencję.

4.10.2010 – Prezes ZRP Jerzy Bartnik wystosował pismo w przedmiotowej sprawie do Komendanta Głównego OHP Jerzego Mormula z prośbą o zajęcie stanowiska i interwencję. W piśmie wspomniał również o niepokoju jaki zaistniała sytuacja wywołała w środowisku rzemieślniczym. Dodał również iż wstrzymanie przyjmowania wniosków o zawieranie umów z pracodawcami o refundacje nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach. 11.10 – Prezes ZRP otrzymał odpowiedź Komendanta Głównego OHP Jerzego Mormula w przedmiotowej sprawie. W piśmie Komendant poinformował iż decyzja o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o zawieranie umów o refundacje spowodowana została wyczerpaniem środków zaplanowanych w Funduszu Pracy na ten cel na 2010r. Na zaplanowaną kwotę 210 mln wypłacono już 184 mln czyli 87% . Z analizy zawartych umów wynika iż do pełnej realizacji przyjętych zobowiązań zabraknie ok. 20 mln, które trzeba będzie „pożyczyć” z limitu na 2011 rok. O sytuacji OHP poinformował Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, w tym osobiści Wiceminister Czesławę Ostrowską. Wystąpienie spotkało się z negatywną reakcją MPiPS, które nie tylko odmówiło dodatkowego limitu 20 mln na zobowiązania 2010r., ale wręcz ograniczyło limit na ten cel na 2011r. do 170 mln. OHP szacuje potrzeby na 2011r na 250 mln.
Swoje działania MPiPS motywuje oszczędnościami budżetowymi o dość radykalnymi cięciami wydatków Funduszu Pracy na 2011r.


Sprawa mówiąc kolokwialnie rozlała się na cały kraj i nabrała politycznego zabarwienia. Tymczasem dla wielu małych, rodzinnych firm niesie odpowiedź na kardynalne pytanie być albo nie być. Panie Prezesie – co dalej?

             To powyższe kalendarium przedstawia oczywiście zaledwie wycinek działań jakie podjęliśmy. Ale za nim o nich opowiem chciałbym podkreślić ,że zaistniała sytuacja wciąż jest dla wszystkich bardzo przykrym zaskoczeniem . Nawet w czasie ostatniego posiedzenia Naczelnej Rady Zatrudnienia 30 września gdzie przedstawiano projektu planu wydatku Funduszu Pracy na 2011r. zapewniano nas publicznie, że mimo przewidywanych zmian nic nie zmieni się w systemie refundowania nauki młodocianych pracowników. Po prostu żadne przesłanki nie wskazywały na to ,że może dojść do tak ewidentnej próby łamania prawa. Trzeba to podkreślić z całą mocą – bo wprowadzenie, w życie tych decyzji w praktyce nie będzie niczym innym jak nieprzestrzeganiem zawartych umów. Związek Rzemiosła Polskiego zajął stanowcze i jasne stanowisko – tak być nie może ! Minister Finansów tnie wydatki pochodzące z Funduszu Pracy , a więc puli środków, na który składają się wszyscy zatrudnieni. Nie są to pieniądze pochodzące z podatków. Skoro zatem sięga do nie swojej kieszeni , a rozporządza funduszami publicznymi niech uzyska na to przynajmniej zgodę Sejmu.

W ostatnim okresie między Związkiem Rzemiosła Polskiego a Ministrami i Posłami trwała ożywiona korespondencja…

               Istotnie. Między innymi 18 października wystosowałem pismo do Sławomira Piechoty Przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP informujące o zaistniałej sytuacji w zakresie refundacji oraz szerzej o planowanych cięciach w wydatkach z Funduszu Pracy na 2011r. na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu o ponad 50% w tym na formy najbardziej interesujące rzemiosło. Chciałem w ten sposób zaznaczyć, że w praktyce oznacza to również cięcia skutecznie niwelujące dotychczasowe osiągnięcia w walce z bezrobociem. Oznacza to mniej pieniędzy na szkolenia, staże , aktywizację zawodową i naukę zawodu nie tylko młodocianych ale i dorosłych pracowników. Cięcia w wydatkach na wspomaganie rzemiosła w tej ważnej dla gospodarki dziedzinie mogą przynieść niepowetowane straty. Podobne stanowisko zająłem także w piśmie do Minister Jolanty Fedak, wskazując przy okazji na sprzeczność między materiałami zaprezentowanymi Naczelnej Radzie Zatrudnienia a odmową przyznania OHP dodatkowego limitu na 2010r i planowanym obcięciem środków na 2011r.W tej sprawie interweniowała także Przewodnicząca Naczelnej Rady zatrudnienia prof. dr hab. Stanisława Borkowska, która napisała do Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Posłowie o zaistniałej sytuacji już wiedzą – czy zdają sobie sprawę z konsekwencji – nie tylko finansowych?

              Mam nadzieję, że po posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny , w którym uczestniczyłem wraz z Dyrektorem Maciejem Prószyńskim mają taką świadomość. Jak sądzę wiedzą ,że plan wydatków z FP zaproponowany przez Ministerstwo grozi wzrostem bezrobocia, pozbawieniem pomocy bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy oraz młodocianych chcących podjąć kształcenie zawodowe. Myślę ,że bardzo istotne było uświadomienie posłom ,że rzecz dotyczy również autorytetu Pąństwa. Mistrzowie szkolący podpisywali przecież umowy z Ochotniczymi Hufcami Pracy – czyli agendą państwową. Reakcja wielu z nich była jednoznaczna – w pełni podzielają nasze obawy.
Ale przypomnijmy – to ostatecznie posłowie przegłosowując taką a nie inną wersję budżetu zdecydują w praktyce o naszym losie. Wiele będzie zależało od tego czy w czasie głosowania będzie obowiązywała na przykład dyscyplina klubowa. Dlatego tak ważna jest w tej chwili nasza aktywność w całej Polsce i wyjaśnianie problemu na wszelkich możliwych forach. Z naszych wielkopolskich ustaleń wynika, że tym problemem zainteresujemy w czasie najbliższego posiedzenia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego Wojewodę Piotra Florka Z resztą WKDS-y jako regionalne przedstawicielstwa Komisji Trójstronnej są moim zdaniem bardzo dobrym miejscem by o tym problemie mówić. Mam nadzieję ,że w ślad za Poznaniem pójdą także koledzy w innych regionach Polski. Trzeba naprawdę zmobilizować wszelkie siły i środki – inaczej realnie może być zagrożony byt mniejszych firm , które przecież podpisując już wcześniej umowy z młodocianym pracownikiem o naukę zawodu brały w swoich budżetach pod uwagę realne środki z refundacji. Co z tego , że nawet na skutek naszych działań otrzymają zapewnienie uzyskania refundacji skoro realizacja umowy nastąpi w bliżej nieokreślonym czasie. Mogę zrozumieć, że tnie się wydatki w dalszych planach, ale zupełnie nie mogę zgodzić się na odkładanie płatności, których terminowe uiszczenie wynika z prawomocnie zawartych umów!


Taki jest stan na dziś, ale to jak sadzę nie koniec intensywnych działań ze strony ZRP?

              Oczywiście! 3 listopada na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędzie się w Warszawie spotkanie przedstawicieli najważniejszych organizacji gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu. Na spotkanie wybieram się wraz z całych Zarządem ZRP. Mamy wprawdzie bardzo mało czasu wyznaczonego na przedstawienie naszego problemu jednak żywię nadzieje ,że będzie to spotkanie , po którym nastąpi przełom w tej patowej sytuacji.

Bardzo dziękuje za rozmowę

Marzena Rutkowska-Kalisz




Tagi powiązane z wiadomością:
refundacje, oświata zawodowa, OHP


Podobne tematy dla tagów: refundacje,oświata zawodowa,OHP,

Ważna informacja!
Do Marszałka Sejmu RP
Co z refundacjami?
O refundacjach na najwyższym szczeblu
Koniec walki o refundacje?
Zmiana klasyfikacji zawodów rynku pracy i prawdopodobny koniec problemów z refundacjami
Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych
Spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów
Ruszyły wypłaty refundacji

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony