Podsumowano wyniki badań !

07 Czerwiec 2011, wyświetleń: 5376,

Podsumowanie projektu badawczego„Rzemiosło a kształcenie zawodowe w regionie


 

Rzemiosło cieszy się zaufaniem wśród Wielkopolan, jest dla wielu synonimem jakości i znajomości fachu.  Taka między innymi konkluzja wynika z badań przeprowadzonych w Wielkopolsce.

 

Zrealizowane one zostały w ramach projektu badawczego„Rzemiosło a kształcenie zawodowe w regionie”, a przedstawione w czasie konferencji, która odbyła się w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w poniedziałek 6 czerwca. Projekt badawczy  realizowany był przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą  w  Poznaniu w partnerstwie z firmą Doradztwo Społeczne i Gospodarcze dr. Krzysztofa Bondyry. 

Głównym jego celem  było wypracowanie kompleksowej diagnozy w zakresie roli i znaczenia rzemiosła w kształceniu zawodowym w Wielkopolsce. Stworzenie monografii wielkopolskiego rzemiosła pozwoliło na zidentyfikowanie problemów, a zarazem potencjału rzemiosła w aktywizacji kształcenia zawodowego. Celami szczegółowymi projektu było zbadanie wizerunku rzemiosła i szkolnictwa zawodowego, wypracowanie rekomendacji co do współpracy rzemiosła z sektorem edukacji i władzami samorządowymi, dostosowanie systemu kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego rynku pracy.

Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w szczelnie wypełnionej sali nr 17 z trudem pomieścili się wszyscy chętni. Wśród gości powitano parlamentarzystów – obecni byli Krystyna Łybacka, Marek Zieliński, Stanisław Kalemba, Stanisław Stec.  Władze Związku Rzemiosła Polskiego reprezentowali  Prezes Jerzy Bartnik oraz Dyrektor Generalny ZRP Maciej Prószyński. Obecna była także Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty, a także przedstawiciele władz samorządowych i instytucji rynku pracy  z wielu powiatów Wielkopolski. Nie zabrakło przedstawicieli rzemiosła z  izb w  Krakowie, Białymstoku, Kaliszu  oraz wielu cechów wielkopolskich. Obrady prowadził Tomasz Wika Dyrektor Wielkopolskiej Izby Rzemieslniczej w Poznaniu.

Na wstępie, ku radości zgromadzonych wystąpił, Pierwszy Majster RP. Stefan Friedmann jest doskonale znany ze swojego satyrycznego spojrzenia na rzemiosło, w swoich pamiętnych skeczach na antenie Programu 3 Polskiego Radia niezwykle celnie potrafił wskazać zarówno wady, jak i zalety bycia fachowcem. Tym razem także pozwolił nabrać zdrowego dystansu do rzemiosła przed rozpoczęciem tej merytorycznej części konferencji.

Do udziału w konferencji podsumowującej wyniki badań zaproszono zarówno naukowców, jak i praktyków.

Na wstępie jednak najważniejsze wnioski przedstawił socjolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza dr Krzysztof Bondyra, który kierował badaniami. Problematyka  badań dotyczyła trzech obszarów.  Po pierwsze, dotyczyły wizerunku rzemiosła i kształcenia zawodowego, po drugie, rozwiązań instytucjonalnych i tego, jak na szczeblu samorządowym układa się współpraca  z rzemiosłem władz lokalnych. Ważne było także poszukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego władze samorządowe nie starają się w wystarczającym zakresie wspomagać pracodawców w przygotowaniu kadr, na które jest zapotrzebowanie. 

Dr Krzysztof Bondyra podkreślał z całą mocą, że ogromny kapitał zaufania, jakim rzemiosło cieszy się w społeczeństwie, nie może być zmarnowany. Powinien być za to wykorzystany w kształtowaniu poprawnego odbioru kształcenia zawodowego. Niestety – co potwierdzają badania -  zdobywanie kwalifikacji zawodowych poprzez naukę w rzemiośle nie jest należycie doceniane w społeczeństwie. Nie jest ono traktowane w należyty sposób i to jest problem kluczowy dla przywracania właściwego statusu kształcenia zawodowego. Nadal wybór takiej ścieżki kariery zawodowej mimo iż zapewnia godziwe wynagrodzenie i świetną pozycję startową na rynku pracy, postrzegany jest jako zdecydowanie gorszy niż zdobycie dyplomu uczelni na popularnym kierunku studiów, który wcale nie daje gwarancji znalezienia pracy!

W dalszej części konferencji wystapili prelegenci, wśród których byli zarówno praktycy, jak i teoretycy kształcenia zawodowego, znawcy rynku pracy i naukowcy.  Przedstawiali nie tylko przykłady dobrych praktyk w stosowaniu nowoczesnych środków przekazu jak Internet, czy e-learning, ale również podpowiadali jak kreować nowoczesny wizerunek rzemiosła tak, by zachęcał młodych ludzi do podjęcia nauki w zawodach rzemieślniczych.

…”O ile fachowiec może być dobry lub zły, to dla badanych mieszkańców naszego województwa rzemieślnik  jest synonimem jakości.  To ogromny potencjał, który trzeba spożytkować.  Nie wyobrażam sobie, by rzemiosło nie wykorzystało tego kapitału zaufania społecznego i nie zrobiło wszystkiego, by to zaufanie podtrzymać i wzmocnić”… - konkludował dr Krzysztof Bondyra.

Marzena Rutkowska-Kalisz

ZAPRASZAMY NA RELACJĘ FILMOWĄ

Zapytanie ofertowe dotyczące nagrania raportu końcowego na płytę CD






Podobne tematy dla tagów: Projekt „Rzemiosło a kształcenie zawodowe w regionie”,konferencja,

Rzemiosło a kształcenie zawodowe w regionie
V Ogólnopolska Konferencja Piekarska „Spożycie pieczywa a zdrowie społeczeństwa"
Razem dla rozwoju rzemiosła

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony