W centrum kongresowym Expo XXI w Warszawie odbył się w dniu 17 stycznia 2008 r. Pierwszy Kongres Pracodawców. Było to pierwsze tak masowe spot" /> W centrum kongresowym Expo XXI w Warszawie odbył się w dniu 17 stycznia 2008 r. Pierwszy Kongres Pracodawców. Było to pierwsze tak masowe spot" />
 

Pierwszy Kongres Pracodawców

21 Styczeń 2008, wyświetleń: 3583,

W centrum kongresowym Expo XXI w Warszawie odbył się w dniu 17 stycznia 2008 r. Pierwszy Kongres Pracodawców. Było to pierwsze tak masowe spotkanie przedstawicieli środowisk gospodarczych w Polsce. Wzięło w nim udział ponad trzy tysiące pracodawców.


Inicjatorami i organizatorami Kongresu było sześć wiodących organizacji zrzeszających pracodawców:

- Związek Rzemiosła Polskiego,
- Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan,
- Konfederacja Pracodawców Polskich,
- Polska Rada Biznesu,
- Amerykańska Izba Handlowa w Polsce,
- Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.

Organizacje te zrzeszają 43 tys. przedsiębiorstw zatrudniających prawie 3,5 mln pracowników.
Gośćmi Kongresu byli m. in. Prezydent Lech Wałęsa, Premier Donald Tusk, Wicepremier Waldemar Pawlak, byli premierzy Tadeusz Mazowiecki i Jerzy Buzek, byli wicepremierzy Leszek Balcerowicz i Jerzy Hausner, przedstawiciele świata nauki, parlamentarzyści, goście z zagranicy, liczne media.

Pierwszy Kongres Pracodawców był okazją do poważnej debaty nad realiami życia gospodarczego we współczesnej Polsce. Głównymi celami Kongresu było zaprezentowanie wkładu, jaki pracodawcy polscy wnoszą w funkcjonowanie Kraju i rozwój społeczeństwa oraz przedstawienie postulatów środowisk gospodarczych do rządzących w takich tematach jak: prawo pracy, prawo gospodarcze, ubezpieczenia, podatki, kształcenie zawodowe, dialog społeczny, fundusze unijne, ochrona środowiska.

W swoich wystąpieniach przedstawiciele najwyższych władz państwowych pozytywnie oceniali wkład pracodawców w rozwój społeczno-gospodarczy Polski oraz zapowiadali dalsze ułatwienia i ulgi w prowadzeniu działalności gospodarczej. Owocna dla rządzących powinna być dyskusja przedstawicieli pracodawców na forum Kongresu oraz zgłoszone do protokołu wystąpienia.

Uczestnicy Pierwszego Kongresu Pracodawców przyjęli deklarację „Państwo przyjazne pracodawcom” zawierającą wspólne postulaty i opinie środowisk gospodarczych mające na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej i przyspieszenie wzrostu społeczno-gospodarczego w najbliższych latach w Polsce. Zapowiedziano również powołanie wspólnej komisji pracodawców, która opracuje zgłoszone wnioski oraz postulaty i przedstawi je władzom.

Licznie na Kongresie reprezentowane było środowisko rzemieślnicze, w tym również zrzeszone w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu. W zorganizowanym przez WIR wspólnym wyjeździe uczestniczyło ok. 70 rzemieślników z 20 cechów i spółdzielni rzemieślniczych. Na Kongresie swoje wystąpienie miał Prezes Związku Rzemiosła Polskiego i Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu – Jerzy Bartnik oraz Wiceprezes WIR – Karol Pufal. Tematem ich wystąpień były sprawy kształcenia zawodowego w rzemiośle, ze szczególnym uwzględnieniem szkolenia osób pełnoletnich.

Należy sądzić, Pierwszy Kongres Pracodawców zapoczątkuje, zaniechany w ostatnich dwóch latach dialog rządzących z pracodawcami, którzy są jak wspomniał w swoim wystąpieniu Premier Donald Tusk „solą tej ziemi”.


 Pierwszy Kongres Pracodawców

Dodatkowe informacje na stronie Partnera technologicznego Kongresu - Wirtualna Polska

"Pracodawcy chcą pomóc polskiej gospodarce" - artykuł 

Materiał filmowy

"Pracodawcy chcą dialogu z rządem" -  artykuł

 Materiał filmowy






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony