Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy zaprasza !

29 Styczeń 2016, wyświetleń: 4615,

Święty Błażej - gardła zagrzej


 

 

 

 

 

 

Św. Błażej jest patronem poznańskich rzeźników i wędliniarzy. Z tej okazji Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy zaprasza 7 lutego 2016 o godzinie 12.30 do Poznańskiej Kolegiaty Farnej na Mszę  Św.

 

W tym roku członkowie Cechu mają szczególną okazję  do spotkania i radości. Po wielu latach żmudnego tłumaczenia i  pokonywania prawniczych procedur - zawód kucharz powrócił do rzemiosła. Na mocy znowelizowanej ustawy o rzemiośle kucharze znów mogą należeć do cechów i uczyć swoich młodocianych następców w oparciu o umowę o pracę. Otwiera to zupełnie nowe perspektywy dla młodych ludzi chcących zdobyć kwalifikacje w tym bardzo „modnym” zawodzie. Na pewno nie zabraknie dla nich pracy!   

 

Msza z okazji Święta Patrona Cechu ma swoje tradycyjne elementy – nie zabraknie ich także w najbliższą niedzielę

 


Zgodnie z tradycją, w czasie mszy odbędzie się tak zwane świecowanie, a po mszy, w kościele zostanie rozdany poczęstunek dla wiernych.Patron Cechu jest przede wszystkim patronem chorych na gardło. Dlaczego świece są tak ważnym elementem niedzielnej liturgii? To właśnie poświęconymi świecami ksiądz dotyka gardeł wiernych , by zapewnić im  zdrowie na cały nadchodzący rok!

 

 Jak czytamy w portalu Franciszkańska3.pl …” Błażej z Sebasty jest postacią na wpół legendarną. Niemal wszystko co o nim wiemy, to chrześcijańskie podania niepodparte źródłami historycznymi. Musiał wywodzić się ze średniozamożnej rodziny, ponieważ początkowo pracował jako lekarz (często zawód ten wykonywali wyzwoleni niewolnicy lub ich synowie). Leczenie chorób ciała nie było, jednak powołaniem Błażeja. Zrezygnował ze swojego zawodu i udał się na pustynię, by  tam w samotności oddawać się postom i modlitwie. Ze względu na legendę o uzdrowieniu małego chłopca, Błażej stał się patronem chorób gardła i krwotoków.  Ludowe, ziołowe leki nie zawsze skutkowały i nierzadko ludzie umierali z powodu nieleczonej anginy, czy zapalenia gardła. Trudno, więc się dziwić, że ratunku szukano u  świętego biskupa. Orędownictwo świętego Błażeja miało być, według tradycji ludowej, szczególnie silne w dniu jego wspomnienia, (…)Lud wiązał z dniem św. Błażeja nie tylko szczególnie żarliwe modlitwy o zdrowe gardła, ale także  cały szereg mądrości - przysłów, odnoszących się do pogody. Mawiano: "Deszcz na świętego Błażeja - słaba wiosny nadzieja" albo "Gdy śnieg na świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela". Mieszkańcy wsi czcili także świętego biskupa jako opiekuna zwierząt gospodarskich. O jego niezwykłej popularności świadczyć mogą liczne miejsca szczycące się posiadaniem relikwii, m.in.: Dubrownik, Lubeka, Moguncja, Sankt Blasien w Schwarzwaldzie czy Trewir. 

 

 

W imieniu Starszych Cechu – serdecznie zapraszamy  !

 

 






Podobne tematy dla tagów: Ogólnopolski Cech Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy,

Święto Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony