Obradowali starsi i kierownicy biur cechów

26 Listopad 2014, wyświetleń: 5667,

Oświata zawodowa i ekologia - to dominujące tematy spotkania.


24 listopada w Izbie spotkali się Starsi i Kierownicy Biur Cechów z całej Wielkopolski. Kilkugodzinne spotkanie poświęcone było trzem tematom :  oświacie zawodowej,  ochronie środowiska i projektom realizowanym przez Izbę.

 

W pierwszej części  Iwona Derda,  Iwona Wojciechowska oraz Katarzyna Mojzykiewicz wyjaśniały dlaczego  ekologia się opłaca ! Okazuję się, że – co prelegentki udowadniały na konkretnych przykładach –  wystarczy zainstalować nowoczesne baterie w kranach lub wymienić stare żarówki na świetlówki,  by w skali roku uzyskać znaczące oszczędności.  Prezentacje przedstawione na spotkaniu to rezultaty działań zmierzających do spopularyzowania bardzo prostych,  a jednak efektywnych sposobów oszczędzania energii elektrycznej i  wody w przedsiębiorstwach sektora MŚP.  Opracowano je w ramach projektu 3 x środowisko .

 

Po przerwie obrady zdominowała tematyka oświatowa.  Magdalena Najdzion  przedstawiła wyniki ankiety, którą  we wrześniu i październiku  przeprowadzała Izba. Poznaliśmy opinię młodocianych pracowników na temat realizacji ich przygotowania zawodowego. Z ankiety wynika, że są zadowoleni zarówno z wyboru zawodu, szkoły jak i  mistrza szkolącego. Czują się przygotowani  do  dorosłego zawodowego życia! 

 

Monika Nowicka przedstawiła z kolei informację na temat  szkoleń zawodowych przeprowadzanych w Izbie. Są to między innymi kursy pedagogiczne oraz  przygotowujące do egzaminów  w zawodzie parkieciarz i  wizażystka/stylistka. To dopiero początek,  bo różnorodnych kursów skierowanych także do osób na co dzień nie związanych z rzemiosłem,  a chcących poznać na przykład ginące techniki rękodzielnicze będzie znacznie więcej.

 

Czym zajmuje się Krajowy Fundusz Szkoleniowy?  Umiejętnie wykorzystana  pomoc urzędu pracy w inwestowaniu w kompetencje pracowników i kandydatów do pracy może być ogromnym wsparciem dla firmy. Trzeba tylko umieć po nią sięgnąć . Jak to zrobić - tłumaczyła Katarzyna Jeleń.

 

W trzeciej części obrad Bogumiła Frąckowiak  przypomniała jakie projekty realizuje w tej chwili Izba i jak dzięki nim tworzymy zupełnie nowe narzędzia promocji przygotowania zawodowego w rzemiośle. Gry miejskie, gry multimedialne, udział w stażach i praktykach zagranicznych, festiwale rzemiosła czy wreszcie specjalna strona internetowa promująca firmy rzemieślnicze – to tylko niektóre przekłady.  

 

Spotkanie zakończyła dyskusja i próba określenia w jakim kierunku powinno  zmierzać wielkopolskie rzemiosło. Oświata zawodowa, promocja rzemiosła, ułatwienia dla przedsiębiorców… obszarów działania jest bardzo wiele. A przypomnijmy, że mamy nową unijną perspektywę finansową na lata 2014-2020 i trzeba ją jak najlepiej wykorzystać. 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto




Tagi powiązane z wiadomością:
starsi cechów, narada oświatowa, spotkanie, szkolnictwo zawodowe


Podobne tematy dla tagów: starsi cechów,narada oświatowa,spotkanie,szkolnictwo zawodowe,

Spotkanie oświatowe
Narada przed Spotkaniem kolędowo- noworocznym
Nowy Rok, nowe zadania...
Rozpoczęły się spotkania regionalne
Spotkanie Starszych Cechów
Narada w Izbie
Certyfikaty dla młodych stolarzy
XIII Targi Edukacyjne
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Rzemiosło na XV Targach Edukacyjnych
Co nas czeka w oświacie zawodowej

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony