Prezentujemy treść wystąpienia Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Jerzego Bartnika skierowanego w dniu 1 marca br. do najwyższych przedstawicieli wła" />  

Prezentujemy treść wystąpienia Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Jerzego Bartnika skierowanego w dniu 1 marca br. do najwyższych przedstawicieli wła" />

 

O refundacjach na najwyższym szczeblu

01 Marzec 2011, wyświetleń: 5847,

 

Prezentujemy treść wystąpienia Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Jerzego Bartnika skierowanego w dniu 1 marca br. do najwyższych przedstawicieli władzy w Polsce  odpowiedzialnych za stan gospodarki, sytuację na rynku pracy, walkę z bezrobociem.


Wystąpienie dotyczy zakłóceń w systemie refundacji wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym w celu praktycznej nauki zawodu. Między innymi wystąpienie zostało skierowane do Pana Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP, Pana Donalda Tuska Premiera RP, Panów Marszałków Sejmu i Senatu, Ministra Finansów, Ministra Pracy i Polityki Społecznej, posłów z województwa wielkopolskiego.

Sprawdzony, od lat sprawnie funkcjonujący system szkolenia zawodowego w rzemiośle jest systematycznie od kilkunastu lat destabilizowany poprzez różnego typu pomysły związane z jego reformą, czy też modernizacją. Ostatnie zawirowania na przełomie  2010/2011 dotyczą spraw finansowych związanych z  ograniczeniem w 2011r. wydatków z Funduszu Pracy na refundacje wypłacanych przez mistrzów szkolących wynagrodzeń młodocianym pracownikom zatrudnionym  w celu praktycznej nauki zawodu.

Zawirowania w systemie refundacji rozpoczęły się już w październiku 2010r. i związane są z niepodpisywaniem przez komendantów wojewódzkich OHP  z mistrzami szkolącymi umów o refundację wypłacanych wynagrodzeń młodocianym pracownikom z którymi zawarli umowy o praktyczną naukę zawodu w okresie od 1 września 2010r. Należy podkreślić,  iż rzemieślnicy lub w ich imieniu właściwe cechy dotrzymali wszelkich terminów związanych ze składaniem wniosków o zawarcie umowy o refundację oraz dostarczeniem  kopii zawartych z młodocianymi umów o pracę, określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2008r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom /Dz. U. nr 235, poz. 1601/. Jako podstawę prawną odmowy zawierania nowych umów komendanci wojewódzcy OHP podają decyzję w tej sprawie  Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Komendanta Głównego OHP z dnia 30.09.2010r.

Należy w tym miejscu zapytać: a co z przestrzeganiem przepisów prawa przez organy władzy państwowej?  Przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz stosowne rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej regulujące system refundacji nie zostały zmienione i nadal obowiązują. 

Należy sądzić iż część pracodawców mając wiedzę o ograniczeniach w zawieraniu umów o refundację i  w jej wypłatach  w 2011r. w chwili zawierania umów o pracę w celu praktycznej nauki zawodu w roku ubiegłym takich umów by nie zawarło.

Podjęta na najwyższych szczeblach władzy decyzja o ograniczeniu wydatków z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu oraz na wypłaty refundacji jest szkodliwa społecznie i niesie za sobą wielu niebezpieczeństw – co dostrzegają również inne instytucje np. urzędy pracy, Naczelna Rada Zatrudnienia. Przede wszystkim:

-       w najbliższych miesiącach należy spodziewać się wzrostu bezrobocia, zwłaszcza wśród młodzieży,

-       brak wsparcia ze strony Państwa szkolenia zawodowego i jego ograniczenie przez pracodawców negatywnie wpłynie na rynek pracy i jeszcze bardziej zwiększy – odczuwalny już w wielu zawodach - deficyt wykwalifikowanych kadr na stanowiskach pracowniczych, zwłaszcza robotniczych,

-       deficyt zwiększy również otwarcie się od 1 maja 2011r. niemieckiego rynku pracy na fachowców z Polski, w tym również na absolwentów szkół, którzy na terenie Niemiec znajdą o wiele bardziej atrakcyjne oferty nauki zawodu.

Warto także wspomnieć o tym, iż Fundusz Pracy tworzony jest również ze składek płaconych przez pracodawców, a jego środki powinny być wydatkowane na cele określone w ustawie służące rozwiązywaniu problemów rynku pracy. Drastyczne ograniczenie wydatków na aktywne formy walki z bezrobociem oraz na refundacje wypłacanych wynagrodzeń młodocianym pracownikom zatrudnionym w celu praktycznej nauki zawodu w firmach rzemieślniczych wspomniane problemy zdecydowanie pogłębi i przyczyni się do powstania nowych.

W związku z powyższym jako środowisko rzemieślnicze zrzeszone w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu i największa szkoła zawodu protestujemy przeciwko takim działaniom i apelujemy do wszystkich odpowiedzialnych za rynek pracy i stan naszej gospodarki o podjęcie pilnych działań mających na celu zmianę zaistniałej sytuacji. Należy się zastanowić czy realizacja doraźnych celów politycznych, kreowanie przez resort finansów wirtualnych oszczędności  i ograniczanie za wszelką cenę deficytu budżetowego warte są pogłębiania niekorzystnych zjawisk na rynku pracy, które będą przez kolejne lata bardzo negatywnie oddziaływać na polską gospodarkę.

                                                                                                                                                 

                                                                                                                         
Prezes Izby

Jerzy Bartnik




Tagi powiązane z wiadomością:
refundacje, oświata zawodowa


Podobne tematy dla tagów: refundacje,oświata zawodowa,

Ważna informacja!
Refundacje – czy będą wypłaty
Do Marszałka Sejmu RP
Co z refundacjami?
Koniec walki o refundacje?
Zmiana klasyfikacji zawodów rynku pracy i prawdopodobny koniec problemów z refundacjami
Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony