W piątek 10 grudnia 2010 odbyło się spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów poświęcone problematyce oświatowej. Obecny na tym spotkaniu Prezes Jerzy Bartnik przekazał inform" /> W piątek 10 grudnia 2010 odbyło się spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów poświęcone problematyce oświatowej. Obecny na tym spotkaniu Prezes Jerzy Bartnik przekazał inform" />
 

Narada oświatowa

14 Grudzień 2010, wyświetleń: 5691,

W piątek 10 grudnia 2010 odbyło się spotkanie Starszych Cechów i Kierowników Biur Cechów poświęcone problematyce oświatowej.


Obecny na tym spotkaniu Prezes Jerzy Bartnik przekazał informacje na temat bieżących prób rozwiązania problemu refundacji nauki zawodu młodocianych pracowników. Udało się jedynie zagwarantowanie wypłacalności dotychczas zawartych umów , niestety nie ma takich gwarancji na przyszłość . Związek Rzemiosła Polskiego wyraził w tej sprawie bardzo stanowczy sprzeciw i przekazał swoje stanowisko w Sejmie, a także odpowiednim ministerstwom – trudno jednak ocenić jaki przyniesie to skutek .
W dalszej części spotkania przedstawiono sytuacje prawną w zakresie uwierzytelniania dokumentów, które w celu uzyskania dofinansowania musi przedłożyć w swojej gminie zakład szkolący uczniów. Sporo emocji i żywa dyskusję wywołało także wstępne podsumowanie wyników sesji egzaminacyjnej.


W swoim wystąpieniu Prezes Jerzy Bartnik zwrócił też uwagę na problem pozyskiwania nowych uczniów – niestety w wielu zawodach drastycznie zmniejszyła się ilość kandydatów chcących podjąć naukę. Dodatkowym zagrożeniem może być także oferta niemieckich centrów szkoleniowych , które nastawiają się na przechwycenie polskich uczniów w rzemiośle.


W drugiej części narady zgromadzonym przedstawione zostały możliwości jakie dają unijne programy „Uczenia się przez całe życie”. Termin składania wniosków umożliwiających odbycie zagranicznego stażu czy podjęcia współpracy z partnerami w kraju i zagranicą upływa 4 lutego. Warto zatem zapoznać się z możliwościami jakie daje program Leonardo da Vinci. Przynosi on – jak dowodzą tego liczne przykłady – wiele korzyści, a jedną z nich jest otrzymanie zawodowego paszportu. Europass jest bowiem dokumentem bardzo docenianym przez pracodawców .

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto i galerii filmowej






Podobne tematy dla tagów: Dualny system kształcenia,praktyka zawodowa,nauka zawodu w rzemiośle,

XIII Targi Edukacyjne
Debata w sprawie reformy oświaty
Odpowiedź MEN na list CRR ZŁOTÓW dotyczący planowanej reformy oświaty zawodowej
Ratujmy kształcenie zawodowe w rzemiośle !!!!!!!!!
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Z myślą o przyszłych uczniach zawodu
Niemieccy uczniowie na praktyce w Polce
Nowy wzór umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony