Narada oświatowa 6 lutego 2013

07 Luty 2013, wyświetleń: 3690,

Co zmieniło się w przepisach?


 

 

 

Najważniejsze zmiany w procesie egzaminowania , nowa kadencja komisji egzaminacyjnych,  a także potrzeba ustawicznego promowania kształcenia zawodowego  to najważniejsze tematy  pierwszej  w tym roku Narady Oświatowej.  6  lutego 2013 do Poznania przyjechali  starsi i podstarsi cechów , kierownicy i pracownicy biur z całej Wielkopolski. Obecni byli wszyscy wiceprezesi oraz  członkowie Rady Izby.

Program narady był bardzo bogaty i napięty , zebranych krótko więc powitał  Dyrektor Tomasz Wika i głos oddał Prezesowi Jerzemu Bartnikowi.  Jak ocenił Prezes dla problemów oświatowych najważniejsze jest, że nareszcie kształcenie zawodowe opiera się na spójnym systemie prawnym i finansowym. Choć reformie szkolnictwa zawodowego daleko jeszcze do doskonałości to projektowane i wprowadzone zmiany zmierzają w korzystnym dla rzemiosła kierunku.  Na szczęście projektodawcy uwzględnili sugestie rzemiosła i odstąpiono od początkowo bardzo niekorzystnych dla nas rozwiązań. Jak zaznaczył Prezes Jerzy Bartnik w dalszych pracach nad dostosowaniem przepisów oświatowych do wymogów życia  gospodarczego trzeba przede wszystkim brać pod uwagę zapotrzebowanie lokalnych rynków pracy i wymagań pracodawców. Taki kierunek zmian preferuje Unia Europejska. Z aprobatą Prezes wyrażał się między innymi o niemieckim stosunku do rzemiosła. Tam w niektórych landach tak wysoko ceni się fachowców, że pozwala się im mimo braku matury - ale za to z tytułem zawodowym -  kontynuować naukę w zawodowej szkole wyższej i uzyskiwać tytułu inżynierskie czy licencjackie. Nam niestety daleko  jeszcze do tak rewolucyjnych rozwiązań ale miejmy nadzieję, że już w niedalekiej przyszłości nauka zawodu nie będzie się nikomu kojarzyła z dokonaniem gorszego wyboru – konkludował Prezes.

Następnie  Iwona Derda – Naczelnik Wydziału Oświaty omówiła najważniejsze   zmiany wynikające z wprowadzenia nowego rozporządzenia MEN z dnia 14 września 2012 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego.  Zmiany nie są być może rewolucyjne, ale na pewno korzystniejsze dla zdających egzaminy. Zaprezentowała także  nowe wzory świadectw czeladniczych, dyplomów mistrzowskich oraz zaświadczeń zdania egzaminu sprawdzającego.  Nowe, znacznie lepiej zabezpieczone druki  wprowadzone będą  w całej Polsce od 1 marca.

Dokumenty  zdanego egzaminu mogą  być także uzupełnione o suplement Europass. To swoisty list polecający dla przyszłego,  także zagranicznego pracodawcy. W  Europassie znajduje  się opis umiętności praktycznych którymi ,może się wykazać w danym zawodzie potencjalny pracownik.   Ale właściwie po co taka informacja jest potrzebna? Przykład znajdziemy tuż za Odrą – w Polsce od tapicera wymaga się umiejętności produkcji i renowacji mebli,  a w Niemczech  czeladnik tapicerski musi także umieć zakładać wykładziny podłogowe i obijać tapiseriami ściany. Warto zatem od razu „wyrabiać ” Europass.

W dalszej części narady Iwona Derda omówiła zadania jakie czekają nas przed nową pięcioletnią kadencją komisji egzaminacyjnych. Dziś w tych komisjach zasiada blisko 500 osób.  W założeniu, na następną kadencję Izba poszukuje nie tylko znakomitych fachowców znających tajniki zawodu ale przede wszystkim tych, którzy chcą podjąć się dodatkowych obowiązków. Iwona Derda wiele uwagi poświęciła także wyborowi miejsca przeprowadzania egzaminu praktycznego. Apelowała o bardzo przemyślane wskazania, tak by zakład, w którym będzie odbywał się egzamin odpowiadał wysokim standardom nauczania.

Na zakończenie tej części debaty Konrad Wnuk – Radca Prawny Izby omówił problemy dotyczące dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników związane z przepisami prawa o pomocy de minimis, którym dofinasowania podlegają.

Następnie zaprezentowano stronę Internetową Izby jako narzędzia bardzo pomocnego w codziennej pracy cechów. To tu można znaleźć wszystkie niezbędne druki, formularze i informacje,  a także relacje z najważniejszych wydarzeń w wielkopolskim rzemiośle.

Bogumiła Frąckowiak – Naczelnik Wydziału Promocji Gospodarczej przedstawiła z kolei projekty realizowane przez WIR w Poznaniu. Przypomniała między innymi co już do tej pory zrobiono w ramach projektu „Razem dla rozwoju rzemiosła ” i jakie korzyści dla środowiska przyniósł projekt „Nowoczesny Rzemieślnik”, w ramach którego kilkadziesiąt osób w wieku 50+ oswaja komputer i poszerza wiedzę z zakresu przedsiębiorczości

W ostatniej części spotkania odbyły się dyskusje w trzech grupach panelowych. Rozmawiano między innymi o tym jak najskuteczniej promować naukę w rzemiośle, co zrobić żeby dotrzeć z tą wiedzą do potencjalnych uczniów i ich rodziców. Omówiono również propozycje tematów na kolejną  – marcową  – naradę oświatową.

Marzena Rutkowska-Kalisz

Zapraszamy do galerii foto

 

 

 






Podobne tematy dla tagów: oświata zawodowa,zmiana w przepisach,nowa kadencja komisji egzaminacyjnych,

Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Refundacje – czy będą wypłaty
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych
Co z refundacjami?

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony