Narada oświatowa 22.III.2012

22 Marzec 2012, wyświetleń: 5233,

Jak założyć szkołę zawodową? Co nowego w oświacie zawodowej? Jak promować szkolnictwo zawodowe?


 

To tylko część pytań na jakie szukano odpowiedzi podczas dzisiejszej narady oświatowej, która odbyła się w Izbie. Uczestniczyli niej starsi cechów i kierownicy biur cechów. Gośćmi specjalnymi spotkania byli:  Maciej Prószyński Dyrektor Generalny ZRP, a także przedstawiciele Mazowieckiej Izby Rzmieosła i Przedsiębiorczości oraz Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości z Nowego Sącza wraz z Prezesem Izby  Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Tadeuszem Szewczykiem

Rzemieślnicy z Sądecczyzny zaprezentowali swoje doświadczenia w prowadzeniu cechowej szkoły zawodowej. Zasadnicza Szkoła Zawodowa CRR i P istnieje od 1993 i kształci zarówno w klasach wielozawodowych jak i w profilowanych. Uczęszcza do niej 70 uczniów. Cech prowadzi również Rzemieślnicze Centrum Szkolenia Zawodowego.

W tej szkole najważniejsza jest nauka zawodu, dlatego też uczniowie ostatniego roku na praktyce są nawet cztery dni w tygodniu. To wynik elastycznego podejścia do programu nauczania jaki trzeba zrealizować w ciągu kilku lat nauki, a także pełnego zrozumienia potrzeb pracodawców i firm, w których odbywa się praktyczna część nauki. Goście z Nowego Sącza dzielili się swoimi doświadczeniami nie tylko z zakresu prowadzenia nauki, ale też podpowiadali jak taką szkołę założyć i potem zapewnić środki na jej utrzymanie i prowadzenie.

To daje wspaniałe możliwości kształtowania przyszłego pracownika rzemiosła - podkreślali – szkoły publiczne rzemiosło traktują trochę jak ubogiego krewnego i nie rozumieją do końca jego potrzeb. Tymczasem gdy organem decydującym jest izba rzemieślnicza program dydaktyczny, a także organizacja roku szkolnego może wyglądać zupełnie inaczej i tylko pozornie jest to godzenie wody z ogniem – mówili goście z Nowego Sącza.  Wielokrotnie podkreślali, że kluczem do ich sukcesu jest doskonała współpraca z samorządem lokalnym. Wiele ciepłych słów kierowali pod adresem władz Nowego Sącza, które użyczyły szkole na 10 lat budynek . Rzemieślnicy sami go wyremontowali i wyposażyli i dziś mogą pochwalić się doskonale zorganizowanymi pracowniami zawodowymi.  Czy warto myśleć o takiej szkole? Z pewnością tak – i wiele razy to podkreślali.  Więcej  informacji znajdą Państwo  na stronie www.szkolacechu.republika.pl

Następnym punktem obrad była prezentacja  filmu przygotowanego w Izbie  z myślą o gimnazjalistach. „Wybieram Rzemiosło” to krótka filmowa prezentacja ponad dwudziestu najpopularniejszych zawodów i możliwości jakie daje podjęcie nauki zawodu. Film będzie prezentowany w cechach, szkołach i na różnych spotkaniach mających promować rzemiosło.

Po filmie głos zabrał Dyrektor Maciej Prószyński, który omówił aktualne działania podejmowane przez ZRP. Odwołał się także do idei promowania szkolnictwa zawodowego. Skutki niżu demograficznego już dziś widać w szkołach i u mistrzów szkolących. Promocja zawodów jest niezwykle ważnym zadaniem jakie stoi przed rzemiosłem – konkludował Dyrektor Prószyński. Obecnie w zawodzie w całej Polsce kształci się 84 tysiące uczniów, z czego 2/3 w pięciu najpopularniejszych zawodach. Fryzjer, mechanik samochodowy, stolarz czy piekarz to najchętniej wybierane zawody – powinno nam zależeć na tym aby młodzież kształciła się także w innych zawodach – dla przykładu – w całym kraju jest tylko 101 uczniów krawiectwa. Niż demograficzny odczuwa cała oświata, dlatego  też obserwuje się bardzo niekorzystne zjawisko – zwłaszcza w zespołach szkół, które  łączą gimnazja i licea. Dyrektorzy takich placówek - delikatnie mówiąc -  niechętnie patrzą na promocję nauki zawodu, która odbierze im potencjalnych uczniów liceum. Ale jak stwierdził Maciej Prószyński i tam musimy docierać z promocją rzemiosła i szkolnictwa zawodowego. Od września zmieni się wiele w oświacie zawodowej – a co z egzaminami? Jak wspomniał Dyrektor Prószyński trwają konsultacje, ale wszystko wskazuje na to, że przyniosą one rozwiązania korzystne dla rzemiosła. Skorzystają także przyszli czeladnicy, którzy wraz ze świadectwem czeladniczym otrzymają Europass. Ten dokument sporządzony w języku angielskim będzie potwierdzeniem ich  kwalifikacji, będzie też zawierał krótki opis ich umiejętności i stanie  się  świetną przepustką na europejski rynek pracy. Dyrektor Maciej Prószyński podkreślił z całą mocą, że najważniejszym partnerem rzemieślników w promocji zawodów i samego rzemiosła są władze samorządowe – to z nimi trzeba współpracować w każdym możliwym obszarze.

Wspominał także o rozmowach jakie toczyły się w czasie posiedzenia Sejmowej Komisji Gospodarki. Prezes Jerzy Bartnik przedstawił  posłom stanowisko dotyczące deregulacji w zawodach rzemieślniczych. To ostatnio temat równie gorący jak emerytury. Posłowie jednak wychodzą z założenia, że nie warto tworzyć barier formalnoprawnych, a kwalifikacje będą się weryfikować na wolnym rynku usług.

W ostatniej  części dzisiejszej konferencji Dyrektor Tomasz Wika zaprezentował główne założenia Wielkopolskiej Strategii Ograniczania Wypadków przy Pracy. Izba jest sygnatariuszem tej strategii. Filmy propagujące BHP,  a także materiały informacyjne są na stronie www.wielkopolskastrategiawypadkowa.pl.

Marzena Rutkowska-Kalisz

zapraszamy do galerii foto

zapraszamy na relację filmową




Tagi powiązane z wiadomością:
nauka zawodu w rzemiośle, szkolnictwo zawodowe


Podobne tematy dla tagów: nauka zawodu w rzemiośle,szkolnictwo zawodowe,

Debata w sprawie reformy oświaty
Odpowiedź MEN na list CRR ZŁOTÓW dotyczący planowanej reformy oświaty zawodowej
Ratujmy kształcenie zawodowe w rzemiośle !!!!!!!!!
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Z myślą o przyszłych uczniach zawodu
Narada oświatowa
Spotkanie oświatowe
XIII Targi Edukacyjne
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Nowy Rok, nowe zadania...
Rzemiosło na XV Targach Edukacyjnych
Co nas czeka w oświacie zawodowej

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony