Minister Anna Zalewska w Poznaniu

11 Czerwiec 2018, wyświetleń: 2388,

Posiedzenie WRDS poświęcone oświacie zawodowej!


 

 

 

 

 

 

 

 

W Urzędzie Marszałkowskim odbyło się dziś posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Poznaniu poświęcone planowanym przez MEN zmianom funkcjonowania systemu oświaty zawodowej. Posiedzenie miało nieco inny niż zwykle charakter ponieważ brała w nim udział szefowa resortu edukacji, a także liczna grupa przedstawicieli rzemiosła. Warto podkreślić, że o zaproszenie  minister Anny Zalewskiej na obrady WRDS zabiegali przedstawiciele naszej Izby pracujący w szeregach tego forum. Niepokój naszego środowiska wywołała prezentacja przedstawiona przez Minister Zalewska w czasie  kwietniowego Kongresu Powiatów we Wrocławiu

.  

Na wstępie szefowa resortu edukacji przedstawiła najważniejsze założenia planowanych zmian, które jak się okazuje w wielu punktach są zbieżne z naszymi oczekiwaniami. Ministerstwu i rzemiosłu zależy przede wszystkim na nowoczesnym kształceniu przyszłych pracowników , którzy bez problemów szybko znajdą dobrze płatną pracę. Niezwykle ważna jest promocja kształcenia branżowego i popularyzacja takiej ścieżki kariery. Dla rzemiosła to nic nowego , bo przecież od lat walczymy o przywrócenie należnej rangi kształceniu dobrych zawodowców. Minister podkreślała, że resort bardzo dużą wagę będzie przywiązywać także do jakości kształcenia nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Wspomniała również o unowocześnieniu systemu egzaminowania, który powinien odpowiadać na wyzwania XXI wieku.

 

 

Dane statystyczne i wykresy przedstawione przez Iwonę Derdę Naczelnik Wydziału Oświaty Izby w specjalnie przygotowanej na tę okazję prezentacji  zrobiły wrażenie na szefowej resortu.

 

Potwierdziły  po prostu konkretami to o czym wcześniej mówił Prezes Jerzy Bartnik. Mówił o nowych wyzwaniach,  do których chcemy się oczywiście dostosować. Szkoła branżowa teraz już dwustopniowe zapewnia drożność edukacyjną,  a oto od dawna zabiegaliśmy. Ale nadal istotą dualnego systemu kształcenia jest dzielenie przygotowania zawodowego między szkołę i naukę w zakładzie. Taki system kształtuje nie tylko pracownika ale po prostu człowieka, który o wiele wcześniej niż jego rówieśnicy wchodzi w dorosłe życie – podkreślał Prezes. Powoływał się też na wieloletnią ustawową gwarancję przyznającą rzemiosłu prawo do nadawania państwowych kwalifikacji zawodowych, bo godło na dyplomie rzemieślniczym jest poświadczeniem odpowiedzialności i jakości przygotowania młodego pracownika. Dlatego pomysł  rozdzielania procesu egzaminowania młodocianych pracowników uczących się zawodu w rzemiośle pomiędzy izby,  a okręgowe komisje egzaminacyjne musi budzić uzasadniony niepokój. 

 

 

 

Egzamin w izbie  czy egzamin w OKE ? Jak wynikało ze wspomnianej prezentacji to dwa różne światy i sposoby weryfikowania wiedzy teoretycznej oraz  praktycznej. Argumentem , który zdaję się  trafił do przekonania szefowej MEN była informacja, że tylko egzamin zdany przed  komisją izby uprawnia pracownika do podejmowania pracy w wyuczonym zawodzie w innych krajach Unii. A jak podkreślała pani minister bardzo jej zależy aby polska młodzież zdobywała zagraniczne doświadczenia i sprawdzała się na innych rynkach pracy.

 

 

Anna Zalewska ze zrozumieniem przyjęła nasze starania o zachowanie status quo i podkreślała, że w   resorcie trwają w tej chwili prace związane z zapewnieniem finansowania tych zamierzeń.  Rozpoczęły się także szeroko rozumiane konsultacje. Zamiarem  resortu jest przedstawienie w sierpniu projektu ustawy o prawie oświatowym, a we wrześniu rozpoczęcie jego procedowania w Sejmie. Minister Zalewska w swoim wystąpieniu doceniała rolę rzemiosła w procesie kształcenia, jednocześnie prosząc o nieco cierpliwości – projekt ustawy dopiero się rodzi, a tego typu spotkania są znakomitą okazją do szukania kompromisowych rozwiązań

 

Czas pokaże czy spotkanie upływające w duchu dialogu i szacunku przyniesie oczekiwane przez rzemiosło rezultaty.   

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony