Międzynarodowa konferencja na temat przyszłości kształcenia i doradztwa na rzecz MŚP

03 Czerwiec 2011, wyświetleń: 4620,

W dniach 18 i 19 maja w Związku Rzemiosła Polskiego odbyła międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości szkolenia oraz doradztwa na rzecz młodych przedsiębiorców z sektora MŚP.

 


Podczas dwudniowego spotkania podsumowano  projekt „SME-TraiNet” realizowany przez ZRP we współpracy z 13 partnerami z 10 krajów Unii Europejskiej , finansowany ze środków Programu „Leonardo da Vinci” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.


W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska rzemiosła, małej i średniej przedsiębiorczości z 11 krajów UE, reprezentanci polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Europejskiej Unii Rzemiosła, Małej i Średniej Przedsiębiorczości (UEAPME). Posiedzenie było okazją do dyskusji nad najważniejszymi problemami z jakimi borykają się firmy z sektora MŚP w trudnej fazie między trzecim a piątym rokiem działalności na rynku. 

Podczas  sesji plenarnej, poruszane zostały kwestie dotyczące usytuowania szkolenia młodych  przedsiębiorców w modernizowanym polskim systemie kształcenia zawodowego oraz wdrażania „Small Business Act”, reprezentanci z Polski, Niemiec, Austrii oraz Bułgarii zaś przedstawili innowacyjne oferty szkoleniowe oraz projekty przygotowane specjalnie na potrzeby młodych przedsiębiorców oraz MŚP.

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli wszystkich organizacji partnerskich projektu i dyskutować o możliwościach  transferu zaprezentowanych rozwiązań pomiędzy państwami Unii Europejskiej.

Celem projektu „SMEtrai.net – Sieć interesariuszy w obszarze kształcenia zawodowego i doradztwa na rzecz zrównoważonego rozwoju młodych przedsiębiorstw i MŚP” jest poprawa przejrzystości kształcenia zawodowego i szkoleń w krajach Unii Europejskiej oraz  udoskonalenie struktury wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w trudnej fazie pomiędzy trzecim i piątym rokiem funkcjonowania firmy.  Jak wskazują wyniki badań, pomimo wsparcia, jakie właściciele firm otrzymują w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, większość przedsiębiorców ma problemy z przetrwaniem pierwszy trzech lat na rynku. Przyczyny tej sytuacji mają swoje źródło m.in. w niedostatecznej wiedzy i doświadczeniu właścicieli młodych przedsiębiorstw  w radzeniu sobie z szybkim rozwojem firmy oraz w niedostosowaniu wsparcia do ich potrzeb. Potwierdziły to również wyniki badań przeprowadzonych przez partnerów projektu w poszczególnych krajach UE.



Warto zaznaczyć, iż w ramach projektu powstały już dwie publikacje: raport „Młodzi przedsiębiorcy w Polsce” poświęcony aktualnej sytuacji małych i średnich firm oraz źródłom ich finansowania, a także „Kompendium dobrych praktyk”, czyli przegląd innowacyjnych i efektywnych projektów szkoleń i doradztwa oferowanego młodym firmom.

Kinga Uhrynowska




Tagi powiązane z wiadomością:
ZRP, oświata zawodowa, dualny system kształcenia


Podobne tematy dla tagów: ZRP,oświata zawodowa,dualny system kształcenia,

Projekt SME Trainet - informacje
Ostatnie szkolenia z projektu "Etyka i Biznes"
Zakończenie projektu "Etyka i Biznes"
Kompendium dobrych praktyk dla MŚP
Informacja nt. pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach projektu SME-TraiNet (Program Leonardo Da Vinci)
Firmy Rodzinne
Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Refundacje – czy będą wypłaty
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych
Co z refundacjami?
XIII Targi Edukacyjne
Debata w sprawie reformy oświaty
Odpowiedź MEN na list CRR ZŁOTÓW dotyczący planowanej reformy oświaty zawodowej
Ratujmy kształcenie zawodowe w rzemiośle !!!!!!!!!
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Ogólnopolski Tydzień Kariery

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony