Jak najlepiej dzielić Fundusze Europejskie?

11 Marzec 2015, wyświetleń: 5018,

Seminarium Partnerskie pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czym są  zasady partnerstwa? Dlaczego powinny  obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej ? Czemu służą i dlaczego tak ważne są w procesie wdrażania Funduszy Europejskich w Polsce.

Odpowiedzi  nie tylko na te pytania szukali uczestnicy dzisiejszego seminarium partnerskiego, które odbyło się w Izbie. Było to już 12 spotkanie z cyklu organizowanych  w całej Polsce seminariów, których współorganizatorem jest Związek Rzemiosła Polskiego.

 

Spotkanie otworzył Prezes Jerzy Bartnik, który podkreślił jak ogromne znaczenie ma dialog społeczny. Dialog który przeżywa w tej chwili  wyraźny kryzys.  Jednak ostatnie rozmowy wszystkich partnerów społecznych w związku z planowanymi gruntownymi zmianami jego kształtu pozwalają bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość.

 

A jaki związek z dialogiem mają wspomniane już zasady partnerstwa? Tam gdzie liczy się pieniądze, zwłaszcza tak gigantyczne jak pochodzące z Funduszy Europejskich nie może być mowy o niejasnościach i zaskoczeniach. Gdy w grę wchodzi wytyczenie kierunków rozwoju danego regionu i zaplanowanie realizacji takich dalekosiężnych planów muszą być brane pod uwagę opinie wszystkich środowisk. Zarówno administracja jak i partnerzy społeczni muszą ściśle ze sobą współpracować i to na każdym etapie – planowania, realizacji i rozliczania. To między innymi jest przejaw autentycznego dialogu społecznego.

 

Regionalne Programy Operacyjne, które działają na styku planów i finansów na ich realizacje muszą działać zgodnie z zarekomendowanymi przez Brukselę zasadami w myśl, których  do wzajemnej współpracy zobowiązani są, przedstawiciele administracji,  samorządowcy a także wszyscy partnerzy realizujący politykę spójności. Przypomnijmy, że to dzięki polityce spójności w największym uproszczeniu możemy cieszyć się nie tylko nowymi drogami, oczyszczalniami czy odrestaurowanymi zabytkami ale także możemy podróżować, uczyć się w całej Europie, poznawać nowych ludzi. To jest gigantyczne przedsięwzięcie, które ma zmniejszać  dysproporcje w poziomach rozwoju różnych regionów w Polsce i w Europie.

W myśl tych zasad pełnoprawnymi decydentami muszą być wszyscy partnerzy społeczni wyłonieni w przejrzystym  procesie wyboru, tak aby nie byli to przypadkowi reprezentanci mało znaczących środowisk. Zasady partnerstwa głoszą także włączenie wszystkich partnerów społecznych do współpracy z administracją na każdym etapie: planowania, wdrażania a potem także monitorowania i oceny realizacji poszczególnych projektów. A ponieważ efektywnie mogą pracować jedynie dobrze poinformowani partnerzy – zasady nakazują prowadzenie rzetelnej wymiany informacji.   

 

Wprowadzenie tych zasad leżało u podstaw stworzenia „Białej  Księgi. Jest to publikacja przygotowana przez

ekspertów reprezentatywnych organizacji pracodawców i pracowników: Business Centre Club Związku Pracodawców, Forum Związków Zawodowych, Konfederacji Lewiatan,

Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Pracodawców Rzeczypospolitej

Polskiej i Związku Rzemiosła Polskiego. Opracowali oni „Białą Księgę która zawiera zbiór postulatów i rekomendacji dotyczących zwiększenia udziału partnerów spoza administracji w systemie wdrażania Funduszy Europejskich w latach 2014-2020.  

 

Zatem jeśli mamy korzystać z gigantycznych pieniędzy w nowym okresie finansowania 2014-2020 trzeba zrobić wszystko aby uniknąć błędów, które dostrzeżono przy poprzednim okresie finansowania. W czasie dyskusji padł na Sali koronny argument za stosowaniem zasady partnerstwa:  w poprzednich latach urzędnicy bardzo często autorytatywnie podejmowali decyzje o dotacjach finansowych, odrzucając wiele projektów – tak jakby lepiej wiedzieli co ma ludziom służyć. Wiele racji jest w tym zarzucie ale też trzeba przyznać , że ostateczna odpowiedzialność za realizacje i rozliczenie wydawanych pieniędzy – w tym przede wszystkim ta finansowa – spoczywa na urzędach marszałkowskich. W dodatku to właśnie urzędnicy wiedzą zdecydowanie więcej na temat skomplikowanych  przepisów unijnych dotyczących realizacji i rozliczenia projektów. Mówiąc najprościej to właśnie oni wiedzą co można a czego nie można – jak to się mówi – wpisać do projektu. W podsumowaniu dyskusji uczestnicy doszli do wniosku, że w kolejnych latach z pewnością trzeba zrobić wszystko aby jeszcze lepiej wykorzystywać środki unijne i  maksymalnie wsłuchiwać się w postulaty wszystkich stron.

 

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do galerii foto

 

 

 

 






Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony