Innowacje - to proste!

30 Maj 2012, wyświetleń: 4219,

29 maja 2012 Konferencja informacyjno-promocyjna


 

 

 

 

Związek Rzemiosła Polskiego w partnerstwie z firmą „BDKM Grupa Doradcza Sp. z o.o.” realizuje projekt „Innowacje – to proste!” w ramach poddziałania 2.1.2 „Partnerstwo dla zwiększania adaptacyjności” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W ramach tego projektu 29 maja 2012 odbyła się w Poznaniu Konferencja informacyjno- promocyjna. Uczestniczyli w niej zarówno pracownicy Izby , przedstawiciele cechów wielkopolskich a także rzemieślnicy.

Obrady otworzył Prezes Jerzy Bartnik, który w krótkim wystąpieniu zachęcał do zapoznania się z ideą zarówno spotkania jak i całego projektu. Innowacje – to proste – za tym hasłem kryje się bardzo bogata treść  i ciekawa oferta , z której z pewnością warto skorzystać.

Następnie głoś zabrał Norbert Pruszanowski, który z ramienia   z ZRP kieruje projektem.  Omówił pokrótce jego założenia. 

W ulotce informacyjnej czytamy…

Celem projektu jest podniesienie poziomu innowacyjności polskich mikro i małych przedsiębiorstw, w tym zwłaszcza przedsiębiorstw rzemieślniczych. Projekt skierowany jest przede wszystkim do właścicieli firm oraz pracowników kadry zarządzającej zainteresowanych wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań w swoich firmach, a także do instytucji otoczenia biznesu działających na rzecz wsparcia przedsiębiorców oraz partnerów społecznych.

Działania projektowe składają się z trzech komponentów: badawczego, szkoleniowego oraz promocyjno-informacyjnego. W ramach pierwszego etapu zostały przeprowadzone badania poziomu innowacyjności mikro i małych przedsiębiorstw. W ramach etapu szkoleniowego planujemy przeprowadzenie cyklu bezpłatnych szkoleń dla dwóch grup odbiorców. Pierwszą grupę stanowią mikro i mali przedsiębiorcy oraz ich kadra zarządzająca, drugą partnerzy społeczni, w tym organizacje rzemiosła.

W trakcie konferencji: przedstawiono  wyniki badań dotyczących innowacyjności mikro i małych przedsiębiorców, w   tym stan   innowacyjności tego sektora, opis wybranych dobrych praktyk oraz rekomendacje w zakresie możliwości zwiększania innowacyjności tych przedsiębiorstw.

Czy warto korzystać z dotacji unijnych i zmieniać oblicze firmy ? Doskonałą odpowiedzią na to pytanie było z pewnością wystąpienie Małgorzaty Krzewińskiej z firmy Consiglio International. Zaprezentowała historię firmy, która dzięki dotacjom unijnym mogła się bardzo dynamicznie rozwinąć, stworzyć najnowocześniejszy park maszynowy i stać się potentatem na skale europejską. Taki przykład dobrych praktyk nie pozostawia właściwie wątpliwości – trzeba przedrzeć się przez gąszcz biurokratycznych przepisów i wymogów i zaryzykować … A jaki wniosek z tego płynie -  jeśli raz się przejdzie pomyślnie  procedurę aplikacji o środki unijne, kolejne wnioski pisze się o wiele, wiele łatwiej. O tym jak to skutecznie robić i gdzie ubiegać się o dofinansowanie czy pożyczkę mówiła Bogumiła Frąckowiak. Na wstępie swojej prezentacji omówiła jednak  samo pojęcie innowacji. Jak się okazuje nie każdy przedsiębiorca rozumie je tak samo, nie zdając sobie wcale sprawy, z tego że innowacja to nie tylko nowy produkt. Innowacyjna może być organizacja pracy, formy zatrudnienia czy komunikowania się z klientami lub usługobiorcami. Wciąż jednak te terminy są dla naszego środowiska obce… Dlaczego tak się dzieje?  Odpowiedzi na to pytanie szukał w swojej prezentacji Tomasz Wika, który omówił bariery we wprowadzaniu rozwiązań innowacyjnych w firmach mikro i małych. Mała wiedza na temat możliwości uzyskania dofinansowania, potoczne wyobrażenie o stopniu skomplikowania procedur, brak umiejętności zdobywania informacji w tym po przez Internet ,to tylko niektóre bariery skutecznie ograniczające wprowadzanie innowacji w firmach rzemieślniczych.

Można i trzeba to zmienić! Temu właśnie ma służyć projekt „Innowacje – to proste!”. Działania projektowe składają się z trzech komponentów: badawczego, szkoleniowego oraz promocyjno-informacyjnego. W ramach pierwszego etapu zostały przeprowadzone badania poziomu innowacyjności mikro i małych przedsiębiorstw. W ramach etapu szkoleniowego planuje się  przeprowadzenie cyklu bezpłatnych szkoleń dla dwóch grup odbiorców. Pierwszą grupę stanowią mikro i mali przedsiębiorcy oraz ich kadra zarządzająca, drugą partnerzy społeczni, w tym organizacje rzemiosła. W Wielkopolsce takie działania zaplanowano na listopad.

A wszystkich zainteresowanych już dziś zapraszamy na  www.innowacjetoproste.pl

Marzena Rutkowska-Kalisz

zapraszamy do galerii foto




Tagi powiązane z wiadomością:
ZRP, projekt, innowacje


Podobne tematy dla tagów: ZRP,projekt,innowacje,

Projekt SME Trainet - informacje
Ostatnie szkolenia z projektu "Etyka i Biznes"
Zakończenie projektu "Etyka i Biznes"
Kompendium dobrych praktyk dla MŚP
Informacja nt. pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach projektu SME-TraiNet (Program Leonardo Da Vinci)
Firmy Rodzinne
Dialog społeczny - co to takiego?
Spotkanie ekspertów branżowych
RAZEM DLA ROZWOJU RZEMIOSŁA
Światowe Dni Innowacji w Wielkopolsce
Nabór wniosków do Działania 8.1 PO IG
Nabór wniosków do Działania 8.2 PO IG
Bon na innowacje - wsparcie dla najmniejszych firm
Innovation Express (IE)
Maraton Innowacji

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony