Fach w rękach. Rola samorządu gospodarczego w kształceniu zawodowym

12 Marzec 2015, wyświetleń: 5088,

Z myślą o przyszłych kadrach polskiej gospodarki


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fach w rękach. Rola samorządu gospodarczego w kształceniu zawodowym, to tytuł konferencji  organizowanej w ramach projektu „Społecznie odpowiedzialne rzemiosło”, która odbyła się 12 marca 2015 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.  Prezydent RP Bronisław Komorowski za pośrednictwem Posła Jacka Tomczaka skierował do uczestników spotkania życzenia owocnych obrad,  podkreślając jednocześnie jak bardzo ważny dla polskiej gospodarki jest jego temat.

Konferencja zgromadziła wielu znakomitych gości , również zagranicznych. Przybyli Parlamentarzyści: Bożena Szydłowska i Jacek Tomczak, wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, Elżbieta Walkowiak Wielkopolski Kurator Oświaty, przedstawiciele  wielu instytucji, samorządu terytorialnego i gospodarczego,  dyrektorzy szkół i starsi cechów. Ale najbardziej oczekiwanym gościem była bez wątpienia minister Joanna Kluzik- Rostkowska.   

W czasie kilkugodzinnej konferencji prelegenci przedstawiali zagadnienia dotyczące współpracy pracodawców ze szkolnictwem ponadgimnazjalnym oraz promocji edukacji zawodowej, poprzez m. in. gry terenowe i internetowe. Szczególną uwagę poświęcono zaangażowaniu samorządu gospodarczego w rozwój kształcenia zawodowego oraz konkursom zawodowym jako elementowi systemu edukacji.

Przedstawiono wiele praktycznych rozwiązań zastosowania dualnego systemu kształcenia zawodowego – miedzy innymi w czasie prelekcji Josefa Hellera gościa z Niemiec, który zapoznał słuchaczy z dobrymi praktykami w kształceniu parkieciarzy. Prowadzący obrady Dyrektor Tomasz Wika wielokrotnie miał okazję z dumą  podkreślać jak wiele zmian w systemie kształcenia zawodowego zainicjowało rzemiosło – szczególnie nasze – wielkopolskie. Wykształcenie dobrego fachowca to także wpojenie mu zasad etyki zawodowej i odpowiedzialności wobec społeczności , w której uczy się a potem pracuje. Mówił o tym między innymi wiceprezes Izby  Marek Skoraszewski i dr Krzysztof Bondyra. Z kolei prezes Zarządu Wielkopolskiej Izby Budownictwa dr inż. Zenon Kierczyński dzielił się bardzo intersującymi refleksjami na temat współpracy między szkołą zawodową a instytucją , którą kieruje.

Wielokrotnie w czasie wystąpień podnoszono problem braku odpowiedniej promocji szkolnictwa zawodowego. Odpowiedzią na te postulaty była z pewnością prezentacja działań Izby w tym zakresie. Gry terenowe, gra multimedialna czy wreszcie konkursy skierowane nawet do najmłodszych – są bardzo wysoko ocenianą nowością!

Najważniejszym z pewnością punktem obrad był panel dyskusyjny z udziałem Minister Edukacji Narodowej. Zmiana mentalności społeczeństwa to raz, dwa to zmiana polityki Rządu wobec oświaty zawodowej, którą często dławią i hamują: biurokracja, nadmierny fiskalizm i wszechobecne przekonanie także wśród urzędników niemal wszystkich szczebli, że oświata zawodowa to …coś gorszego. A jednak jak podkreślała Minister Joanna Kluzik- Rostkowska zaczyna się coś zmieniać w świadomości gimnazjalistów i ich rodziców – po raz pierwszy od dawna znacząco spadła liczba uczniów kontynuujących naukę w liceach. Zaczyna się dobra moda na zdobycie kwalifikacji zawodowych na znacznie wcześniejszym etapie nauki. Minister podkreślała bardzo znaczącą rolę rzemiosła w inicjowaniu  wielu zmian w systemie oświaty, tym bardziej, że szkolnictwo zawodowe leży w polu zainteresowania wielu resortów. Najlepszym argumentem w takich wieloresortowych debatach mogą być przykłady dobrych praktyk,  dzięki  którym na rynek pracy wkraczają doskonale przygotowani fachowcy.  Dawno nie mieliśmy w osobie Ministra Edukacji tak zdeklarowanego orędownika szkolnictwa zawodowego , a jak podkreślała Pani Minister sprzyja nam także spory unijny zastrzyk finansowy, który marszałkowie województw muszą z rozmysłem wykorzystać na jak najlepszy rozwój oświaty zawodowej.

To prawdziwy czas zawodowców, którzy być może już niedługo zmierzą się w czasie kolejnej edycji WorldSkills. Mówił o tym kolejny znakomity gość konferencji. Simon Bartley; prezydent WorldSkills International  zaprezentował ideę organizowania Olimpiad Zawodowych i bardzo zachęcał Polaków by skorzystali z takiego globalnego formatu kształcenia zawodowego.   

Organizatorem konferencji była  Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu we współpracy z posłem na Sejm Jackiem Tomczakiem, Polską Izbą Przemysłowo – Handlową Budownictwa oraz Stowarzyszeniem Parkieciarze Polscy.

 

Za podsumowanie  tej konferencji niech posłużą refleksje prezesa Jerzego Bartnika, który wrócił właśnie z posiedzenia Grupy Wyszehradzkiej czyli  nieformalnego zrzeszenia czterech państw Europy Środkowej – Czech, Polski, Słowacji i Węgier.  Odpowiadamy jako rzemiosło za bardzo znaczący sektor gospodarki  przygotowujemy przyszłe kadry, a   to także przejaw naszej społecznej odpowiedzialności – mówił Prezes Jerzy Bartnik. Pozostali członkowie grupy powinni brać przykład z Polaków.  Jesteśmy po prostu o wiele lepiej przygotowani do funkcjonowania na wolnym rynku i promowania przedsiębiorczych postaw. Dlaczego nasi sąsiedzi są za nami daleko w tyle?  My mamy wdrożony od dziesięcioleci system dualny. Oni nauki łączonej z praktyką w zakładzie pracy muszą się dopiero uczyć. Musimy tylko ten system  udoskonalić,  a nie jak inni,  budować od podstaw. A  poznańskie spotkanie po raz kolejny potwierdziło sensowność wielu naszych rzemieślniczych postulatów, przemyśleń i sugestii.

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto

 

Zapraszamy na relacje video




Tagi powiązane z wiadomością:
dualny system kształcenia, oświata zawodowa


Podobne tematy dla tagów: dualny system kształcenia,oświata zawodowa,

XIII Targi Edukacyjne
Debata w sprawie reformy oświaty
Odpowiedź MEN na list CRR ZŁOTÓW dotyczący planowanej reformy oświaty zawodowej
Ratujmy kształcenie zawodowe w rzemiośle !!!!!!!!!
Targi Edukacyjne rozpoczęte!
Ogólnopolski Tydzień Kariery
Spotkanie Kierowników Biur Cechów
Nie chcemy takich zmian!
Refundacje – czy będą wypłaty
Kto będzie pracował w Polsce?
Spotkania Komisji Egzaminacyjnych
Co z refundacjami?

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony