Debata o szkolnictwie zawodowym

17 Listopad 2017, wyświetleń: 2884,

Dlaczego młodzi powinni postawić na zawód?


 
 
 
 
Dlaczego młodzi powinni postawić na zawód? 
 
Debata "Zawodowcy - szansa dla młodych", która odbyła się na Uniwersytecie Ekonomicznym była zwieńczeniem akcji jaką zainicjowała poznańska redakcja  Gazety Wyborczej. PROJEKT ZAWODOWCY jest bardzo dobrym głosem w dyskusji o wyborach młodych ludzi i z pewnością wspiera nasze wieloletnie starania o przywrócenie należnej pozycji kształceniu zawodowemu. 
 
W dwugodzinnej debacie udział wzięli   Prezes Jerzy Bartnik, prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz z Katedry Makroekonomii i Badań nad Rozwojem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Arkadiusz Dratwa - dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Poznaniu  oraz Krystian Waszkiewicz - kierownik działu Rozwój Kompetencji Fachowych i Kształcenie Zawodowe Volkswagen Poznań i Beata Żaczek - wiceprezes Pekabex SA.
 
Wstępem do  dyskusji była prezentacja i wyniki  badań, które przeprowadziła  prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz. Najważniejszy wniosek dotyczył  sytuacji  grupy osób młodszych do 24 roku życia. Choć w Wielkopolsce ich sytuacja się  poprawia – to generalnie właśnie ta grupa najtrudniej znajduje w Polsce pracę. 
 
Jak zgodnie przyznali uczestnicy debaty rozwiązaniem może być tylko wybór właściwej ścieżki rozwoju. Młodzi powinni postawić na zawód! To najważniejsza konkluzja wynikająca z dwugodzinnej debaty.  
 
Niestety znów przyszło nam, za pośrednictwem Prezesa Jerzego Bartnika prostować mit o dualności kształcenia. Dla wielu, także decydentów – to wciąż nowość !
 
…” Przypomnę, że dualny system był wprowadzony w Polsce w 1933 roku. My go realizujemy z wielką skutecznością w Wielkopolsce. Mam zarzut do reformy edukacji za pozostawienie techników, w moim przekonaniu to błąd. Potrzebujemy w państwie profesjonalnych badań przyszłości, tak jak w Niemczech. My wymyślamy wiele wartościowych rzeczy, ale nie potrafimy badać rynku. Według badań za 30 lat poziom robotyzacji będzie taki, ze 16 proc. ludności świata wykona wszystko to, co potrzebuje reszta. O tym powinniśmy już teraz zacząć wyraźnie mówić”… - mówił Prezes. 
 
W dalszym ciągu dyskusji podkreślał również, że bardzo wiele zależy od nastawienia młodych ludzi do wyboru konkretnego fachu. Przykłady podawane przez Beatę Żaczek - wiceprezes Pekabex SA czy Krystiana Waszkiewicza z  Volkswagena Poznań jednoznacznie pokazywały , że dobrze wykwalifikowani fachowcy są nie tylko bardzo poszukiwani ale przede wszystkim bardzo dobrze zarabiają. Pensje oferowane betoniarzom czy mechanikom po ukończeniu szkoły branżowej dla absolwentów wyższych uczelni są jeszcze przez wiele lat tylko marzeniem. 
 
Padło oczywiście  „nieśmiertelne pytanie” o ginące zawody – 
… Giną zawody, na które nie ma zapotrzebowania na rynku. Kto wie, że Wielkopolska jest zagłębiem sztukatoryjnym? Zamki nad Loarą znalazły tu ludzi w okolicy Leszna. Nie ma więc zawodu niepotrzebnego. Są takie, na które nie ma zapotrzebowania”… - odpowiada Prezes.
 
Wiele tez zależy od ciekawej ofert jaka proponują młodych szkoły branżowe. Mówił o tym Arkadiusz Dratwa, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych:
 
- Istotna jest rola rodziców. Wybór szkoły to ważna decyzja życiowa: iść do liceum i szukać później dodatkowych kursów, czy od razu wybrać zawód? Często słyszymy, że do szkół zawodowych dostają się najsłabsi uczniowie. Brakuje doradców zawodowych, którzy powinni być w każdej szkole podstawowej na poziomie 7-8 klasy.
A co mają do zaoferowania szkoły branżowe?
Nasi uczniowie są kształceni poprzez rzemiosło, mają kontakt z klientem. Później fantastycznie sobie radzą. W szkole jest wiele zajęć dodatkowych: sportowych, tanecznych, kulturalnych. Szkoła żyje tak samo jak inne.
 
Co z tego jednak gdy nawet najlepiej przygotowana oferta szkół po prostu nie dociera do zainteresowanych? Jeśli nie zostanie stworzony program intensywnie promujący zawodową ścieżkę kariery bardzo szybko - przy obecnie panującym niżu demograficznym -  przekonamy się , że nie ma komu upiec chleba czy naprawić samochodu.  
 Już teraz w Wielkopolsce, która przecież kształci 1/5 wszystkich polskich uczniów zawodu odczuwa się brak rąk do pracy. Brakuje fachowców. Specjaliści od zatrudnienia mówią na to dominacja rynku pracownika nad pracodawcą. Ale gospodarka nie znosi próżni – co wiec trzeba zrobić ? 
 
Trzeba współpracować! Nie od dziś wiemy jak w systemie kształcenia zawodowego ważna jest współpraca szkół i firm, ale także samorządu i instytucji otoczenia biznesu. Bardzo wiele – jeśli nie najwięcej – zależy od mediów, które pomogą zmienić mentalność zarówno młodych ludzi jak i ich rodziców. Szkoła branżowa to nie – mówiąc kolokwialnie – „obciach” , a mądry, świadomy wybór wcale niezamykający akademickiej ścieżki kariery. 
 
…”Warto skorzystać z mądrości pokoleń i  pamiętać , że fach w ręku zawsze był w Wielkopolsce w cenie, na tym opierała się też nasza praca organiczna” – konkludował Prezes Jerzy Bartnik  
 
Jeśli chcą Państwo prześledzić przebieg debaty zapraszamy na 
 
Marzena Rutkowska-Kalisz
  
 





Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony