No to …12 września o 1200 ! Tak ostatnio kończyli rozmowy wszyscy Poznaniacy," />
No to …12 września o 1200 ! Tak ostatnio kończyli rozmowy wszyscy Poznaniacy," />
 

Bułki , bułeczki, Bochny, bochenki...

14 Wrzesień 2009, wyświetleń: 3419,

No to …12 września o 1200 ! Tak ostatnio kończyli rozmowy wszyscy Poznaniacy, którzy mają cokolwiek wspólnego z chlebem , pieczywem i piekarstwem…. Dlaczego?


Tuż po południowym , rytualnym trykaniu się Koziołków Ratuszowych nastąpiło uroczyste otwarcie XI Święta Chleba. Na scenie oprócz głównych organizatorów czyli Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP i Cechu Cukierników i Piekarzy ze Stanisławem Butką na czele pojawili się przedstawiciele władz województwa , miasta a także wszyscy przyjaciele poznańskich piekarzy. Gościem honorowym był oczywiście Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik .

Pod Ratuszem , na Starym Rynku stanęło aż 16 firmowych stoisk, w których prezentowano wszechstronność  oferty wielkopolskich piekarni. Zachwycały nie tylko kunsztowne okolicznościowe wypieki, ale przede wszystkim bogactwo smaków i kształtów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się chleb z napisem EURO2012 – ponad 1000 takich bochenków rozdano wśród poznaniaków. Mają one przypominać ,że do rozpoczęcia finałowych , piłkarskich zmagań w Poznaniu zostało dokładnie 1000 dni.

Ale to nie jedyne akcje , o których warto wspominać w czasie tego święta. Swoje stoisko na Starym Rynku miała także Fundacja „Chleb dla każdego”, która zajmuje się nie tylko rozdawaniem chleba najuboższym , ale także stara się głośno mówić o problemach takich potrzebujących ludzi. Od każdego, specjalnie oznakowanego chleba odprowadzana jest złotówka. W ten sposób tworzy się fundusz umożliwiający organizowanie dla najuboższych spółdzielni socjalnych a to jak uczy praktyka najlepsza droga do wyrwania się z przeklętego kręgu biedy. Pierwszy punkt rozdawania chleba powstał w Gostyniu , ale ks Rafał Ostrowski – pomysłodawca akcji ma nadzieję ,że wkrótce będzie ich więcej.

Warto tez wspomnieć o Chlebie Cechowym pod wezwaniem Św. Anny patronki piekarzy. To akcja , która ma promować zdrowe odżywianie wśród najmłodszych i przyzwyczajać dzieci w szkole do jedzenia zdrowego pieczywa.. Piekarze postanowili dostarczać za darmo do zaprzyjaźnionych szkół i przeszkoli małe bułeczki– takie do schrupania na przerwie. Anusie – bo tak się nazywają mają zastąpić chipsy i wysokokaloryczne batoniki - bo duża zawartość błonnika jest szczególnie dla dzieci korzystna. Bułeczki będą dostarczane na początku raz w tygodniu i mają je dostawać wszystkie dzieci. A skąd na to fundusze ? Każdy kto kupi chleb Św. Anny jednocześnie współfinansuje całą akcję – jeden bochenek to dwie bułeczki. A nazwa to nie tylko ukłon w stronę patronki piekarzy ale też upamiętnienie zmarłej w tym roku Pani Anny Butki, która od lat związana była z polskim piekarstwem.

Na Starym Rynku można było podziwiać i kupować wypieki następujących firm

-  FAWOR

- FIRMA Koperscy

- Anika  Stanisław Butka

- Tadeusz Siemaszko

Liczbańscy M. A.

- Andrzej Walenciak ART. MIK

- BROT Piotr Przewoźny

- Nowaczyk Leszek

- Piechowiak Andrzej

- Andrzej Kawa

- Aleksander Dolczewski

- Janusz Dudek

- Kazimierz Kucz

-  Firma LIMARO

- Marian Kurasiak

Dopisała pogoda , więc na Starym Rynku były tłumy. Tym większa radość dla organizatorów i sukces promocyjny najstarszego , polskiego cechu piekarzy.

 Zapraszamy do Galerii WIR

Marzena Rutkowska - Kalisz




Tagi powiązane z wiadomością:
Święto Chleba pieczywo, piekarze, Stary Rynek


Podobne tematy dla tagów: Święto Chleba pieczywo,piekarze,Stary Rynek,

XII Wielkopolskie Święto Chleba
Jubileuszowe pasowanie uczniów.
Przyszli czeladnicy na start!
Finały ogólnopolskich zmagań młodych spożywców
Wstąpili w szeregi rzemiosła
Turnieje spożywcze 2012
XIV Święto Chleba
Z chlebem przy wspólnym stole
XV Święto Chleba
XV Święto Chleba 14 września 2013
XVI Święto Chleba

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony