Branże w Dialogu

12 Kwiecień 2012, wyświetleń: 3712,

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach  Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki na lata 2007-2013

 


GŁÓWNY CEL PROJEKTU

Włączenie ZRP, jako rzecznika interesów mikro, małych i średnich pracodawców, w prace UEAPME – Europejskiej Unii Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jako europejskiego partnera społecznego, ukierunkowane na kwestie branżowe. Włączenie ZRP, jako rzecznika interesów mikro, małych i średnich pracodawców, w prace UEAPME – Europejskiej Unii Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jako europejskiego partnera społecznego, ukierunkowane na kwestie branżowe.

Obszar tematyczny

Współpraca z Zespołem Projektowym przy promocji i upowszechnianiu  projektu

Zadanie:  „Opracowanie artykułu nr 1 promującego i upowszechniającego działania projektowe i/lub rezultaty projektu, zgodnie z tematyką określoną na bieżąco przez Zespół Projektowy”

Temat:  „Znaczenie Branżowego Systemu Konsultacji i Uzgodnień dla ZRP”

Europejski dialog społeczny to jeden z ważnych i dostępnych dla polskich partnerów społecznych mechanizmów umożliwiających zarównowspółpracę z partnerami unijnymi w celu ograniczania skutków wspólnych zagrożeń jak i  obronę interesów polskich branż, przeciwdziałanie rozwiązaniom i regulacjom mającym dla nich negatywny wpływ. Związek Rzemiosła Polskiego uczestniczy w europejskim dialogu społecznym dzięki członkostwu w UEAPME – Europejskiej Unii Rzemiosła Małych i Średnich Przedsiębiorstw, posiadającej status reprezentatywnego europejskiego partnera społecznego. Powszechnie wiadomo, iż działania ZRP, jego organizacji i struktur skoncentrowane są zasadniczo na krajowym szczeblu decyzyjnym przy mocno rozbudowanej strukturze terytorialnej w stosunku do struktur branżowych, natomiast niewystarczające w stosunku do potrzeb jest zaangażowanie we współpracę z UEAPME.

Problemem mikro i małych przedsiębiorstw jest to, iż trudno jest im wygospodarować czas i zasoby by angażować się w działania struktur przedstawicielskich powyżej szczebla lokalnego. Stąd jednym z celów realizowanego przez ZRP i współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Branże w dialogu” jest wypracowanie branżowego modelu konsultacji i uzgodnień uwzględniającego ten problem, nakierowanego na  wzmocnienie relacji środowiska mśp ze strukturami unijnymi. Standartowo UEAPMEśledzi postęp prac Komisji Europejskiej  w określonych inicjatywach legislacyjnych, na bieżąco wsłuchuje się w głos swojego elektoratu z krajów europejskich i zwraca się do nich o opinie i stanowiska uwzględniające interesy całego spektrum poszczególnych branż.  Wdrożenie  „Branżowego Systemu Konsultacji i Uzgodnień” (BSKU) jest niezwykle ważne dla ZRP i pozwali polskim rzemieślnikom na znaczne wzmocnienie ich  głosu. Procedury BSKU zostały opracowane przy uwzględnieniu dotychczasowego charakteru kontaktów ZRP z UEAPME w obszarze udzielania wypowiedzi w ramach konsultacji dwuetapowych i opiniowania gotowych projektów UEAPME.  System jest wystarczająco prosty i przejrzysty w konstrukcji i zapewnia przedstawicielom branż możliwość, a nie obowiązek, udziału w przygotowaniu stanowisk ZRP. W zależności od kryterium czasowegopozwala na  elastyczny dobór jednej z 5 procedur w budowaniu stanowiska i daje możliwość zrealizowania konsultacji wg schematu nietypowego. Główni aktorzy branżowego systemu konsultacji i uzgodnień to sekretarz ds. branżowych (osoba wiodąca), grupa ekspertów branżowych ds. europejskich, wytypowani doradcy i inni eksperci znający branżę.

Zaprojektowany mechanizm konsultacji jest eksperymentem i wyzwaniem i koncentruje ZRP na wzmocnieniu swojej pozycji w procesie wypracowywania stanowisk w sprawach oficjalnych projektów i zapytań UEAPME, co powinno wzmocnić słyszalność głosu polskich przedsiębiorców z mśp w relacjach i dyskusjach z instytucjami na poziomie unijnym. Powinien przyczynić się na   pokonanie nie tylko pewnych słabości i barier w obszarze ZRP pod kątem relacji z instytucjami UE ale także do uzyskania narzędzi  zarządzania procesami decyzyjnymi w strukturze organizacyjnej ZRP, umożliwiających skuteczniejsze włączanie się ZRP w działania europejskich partnerów społecznych - istotne z punktu widzenia kluczowych branż rzemieślniczych. Można założyć, że dzięki temu zostanie przełamane  dotychczasowe, niewielkie poczucie wpływu przedsiębiorców z MŚP na europejski proces decyzyjny.

 

Zdzisław Śladowski

Ekspert Dialogu Społecznego,

Doradca ds. Dialogu Branżowego

Projekt "Branże w Dialogu"




Tagi powiązane z wiadomością:
ZRP, projekty, dialog społeczny


Podobne tematy dla tagów: ZRP,projekty,dialog społeczny,

Projekt SME Trainet - informacje
Ostatnie szkolenia z projektu "Etyka i Biznes"
Zakończenie projektu "Etyka i Biznes"
Kompendium dobrych praktyk dla MŚP
Informacja nt. pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach projektu SME-TraiNet (Program Leonardo Da Vinci)
Firmy Rodzinne
Skuteczni eksperci
Public relations a adaptacyjność i konkurencyjność MŚP
Konferencja zamykająca projekt "Skuteczni eksperci = efektywny dialog"
Nowy projekt ZRP

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony