ASF – czyli Afrykański Pomór Świń. Jak się przed tym chronić.

09 Marzec 2018, wyświetleń: 2578,

Konferencja na temat bioasekuracji.


 

 

 

 

 

 

 

ASF – czyli Afrykański Pomór Świń – to choroba trzody chlewnej , która nie bez powodu spędza sen z powiek hodowcom i przetwórcom. Choroba jest na szczęście zupełnie niegroźna dla ludzi i innych gatunków zwierząt ale dla świń i dzików stanowi śmiertelne zagrożenie.

W Wielkopolsce jest się czego obawiać – bo nasz region jest największym w Polsce zagłębiem hodowlanym i przetwórczym trzody chlewnej. Najważniejsze w  zapobieganiu ASF jest przede wszystkim popularyzowanie wiedzy o tej pladze. Dlatego też Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu  we współpracy z Ogólnopolskim Cechem Rzeźników Wędliniarzy Kucharzy oraz Stowarzyszeniem Rzeźników i Wędliniarzy RP zorganizowała 9 marca specjalną konferencję. Gości powitał Prezes Jerzy Bartnik. W czasie kilkugodzinnego spotkania, w którym udział wzięli wielkopolscy hodowcy i przetwórcy, a także przedstawiciele cechów rzeźnickich z ościennych województw przedstawiono najważniejsze informacje na temat rozprzestrzeniania się choroby. Gośćmi specjalnymi i prelegentami  konferencji byli:. Paweł Niemczuk – Główny Lekarz Weterynarii oraz Andrzej Żarnecki- Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Czy bioasekuracja zatrzyma wirus ? - o współpracy służb weterynaryjnych z przetwórcami” – na tytułowe pytanie konferencji odpowiadali kolejno prelegenci i uczestnicy dyskusji.

Jak podkreślił Paweł Niemczuk – Główny Lekarz Weterynarii – z ASF trzeba niestety nauczyć się żyć… Polska leży na rubieżach Unii Europejskiej i dlatego jesteśmy – można powiedzieć – ostatnim krajem , który walczy z tą chorobą . Zarówno na Ukrainie jak i na Białorusi nie ma pieniędzy na walkę z ta plagą. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i ścisłe przestrzeganie zasad higieny i bioasekuracji.  Pierwszy raz ta choroba pojawiał się w Polsce w 2014 roku, teraz po czterech latach zlokalizowano już 108 ognisk a zapowietrzone rejony obejmują  Podlasie, Lubelszczyznę i częściowo Mazowsze i Warmię. Niestety pojedyncze przypadki odnotowano już na zachód od  Warszawy. Z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można za to winić … ludzi, którzy po prostu zawlekli chorobę aż pod stolicę. Chorują dziki, które przenoszą zakażenie i stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zwierząt hodowlanych. Znamienny jest fakt, że choroba pojawiła w małych gospodarstwach, które z natury rzeczy nie są wyposażone we wszystkie nowoczesne zabezpieczenia umożliwiające pełną i skuteczna bioasekuracji. ASF jest bardzo odporny na niskie temperatury, przetrwa przez wiele dni  nawet w mrożonym mięsie. Mięso z takich chorych świń musi być specjalnie znakowane, a potem poddane specjalnej obróbce termicznej. Choroba przenosi się na butach, na kołach samochodów na sprzętach. Jeśli w chlewni nie ma specjalnych zabezpieczeń,  wcześniej czy później dochodzi do zarażenia zwierząt. Jedynym sposobem jest bardzo ścisłe , rygorystyczne przestrzeganie zasad transportu i uboju zwierząt.

Warto tez uspokoić konsumentów – choroba nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ludzi. Ale stanowi ogromne zagrożenie ekonomiczne dla wielu gospodarstw i przetwórni. Doskonałą ilustracją tej tezy jest historia hiszpańskiej walki z ASF. Na Półwyspie Iberyjskim walczono z tą chorobą ponad 35 lat. Chorobę wprawdzie wytępiono ale całkowicie zmieniła strukturę hiszpańskiej hodowli. Małe, rodzinne gospodarstwa zastąpiły doskonale bioasekurowane wielkotowarowe farmy. Czy taka przyszłość czeka także i naszych hodowców? Czy planowane wzniesienie płotu wzdłuż naszej wschodniej granicy przyniesie spodziewany efekt? Trudno powiedzieć – na razie najpilniejszą potrzeba jest redukcja populacji dzików, które swobodnie przenoszą chorobę i przede wszystkim wpojenie ludziom zasad bioasekuracji.

Poznańską konferencję zakończyła degustacja Kiełbasy Białej Parzonej Wielkopolskiej czyli naszego sztandarowego wieprzowego przysmaku.        

 

Marzena Rutkowska-Kalisz

 

Zapraszamy do galerii foto




Tagi powiązane z wiadomością:
ASF


Podobne tematy dla tagów: ASF,

Zapraszamy na Konferencję

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony