570 lat Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych

19 Czerwiec 2011, wyświetleń: 6762,

W  Poznaniu tną , piłują, szlifują, gwintują, wiercą , wycinają … nieprzerwanie od 570 lat ! Ten wspaniały Jubileusz  19 czerwca 2011 świętował Cech Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych .  Jego Patronami jak na poznański cech przystało są Święci Piotr i Paweł.


Podobnie jak i na całym świecie początki cechu ślusarzy to współpraca z kowalami. Tak było jeszcze w XIV wieku. Ale również i w Poznaniu ówczesna brać cechowa doszła do wniosku, że należy mieć własny cech . W ten sposób w roku 1441 nastąpiła reorganizacja i przystąpiono do tworzenia odrębnego cechu z własnym Statutem i prawem do wyboru własnej starszyzny cechowej.

Od wieków więc ślusarze zajmowali się w Poznaniu ręczną obróbką metalu, wykonywaniem różnych przedmiotów metalowych –  zamków, kluczy, okuć, ale też ostrzeniem noży i narzędzi.

Ślusarstwo jak każdy fach bardzo się zmieniało,  wyodrębniały się nowe specjalności , które z czasem stawały się nowymi zawodami. Inne umiejętności zanikły, ręczną pracę i ludzki kunszt zastępowały maszyny.

Ale szczęśliwie, mimo różnych kolei losu i dziejowych zawieruch  nie zanikła potrzeba trwania w Cechu.

O tej potrzebie wspólnoty, sztafecie pokoleń i  działaniu opartym na tradycyjnych wartościach mówił w homilii ks. Kanonik Wojciech Wolniewicz podczas uroczystej Mszy Św. w Bazylice Farnej. Przybyli na nią nie tylko świętujący jubileusz rzemieślnicy i ich rodziny, ale także wielu zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych cechów. Wśród zaproszonych gości byli także  Wiceprezes WIP Antoni Odzimek i Dyrektor WIR Tomasz Wika. Gościem szczególnym był Prezes Jerzy Bartnik. Witano go niejako w potrójnej roli : Prezesa ZRP, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu,  ale przede wszystkim  Członka Cechu Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych. Jerzy Bartnik, gdy dekorował sztandar Cechu Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego z dumą podkreślał swą przynależność cechową . Zaznaczył, że po raz pierwszy w Polsce zdarzyło się, by Prezes ZRP najwyższe odznaczenie mógł przekazywać na ręce własnej braci cechowej.

Odznaczenia otrzymali także inni członkowie cechu. Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego otrzymali: Stanisław Kukwisz i Czesław Stefaniak. Złote Medale im. Jana Kilińskiego odebrali : Zbigniew Biernat, Barbara Cybulska-Tefelska, Grzegorz Jankowiak, Ryszard Mankiewicz, Władysław Pajchrowski i Grzegorz Rais. Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymał Andrzej Banaszak, Juliusz Gustowski, Mieczysław Marczyński, Andrzej Olejnik, Stefan Schwarz i Bogusław Troszczyński. Honorowe Odznaki Rzemiosła wręczono Edwardowi Baczewskiemu, Zygmuntowi Borowskiemu, Tadeuszowi Kazimierukowi, Jerzemu Krynickiemu i Waldemarowi Mincie.

Przyznano także Złote i Srebrne Odznaki za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego. Złotymi odznakami uhonorowano Andrzeja Kowalskiego, Janusza Kubasika i Marka Sarnowskiego. Srebrną odznakę odebrała Krystyna Małecka.

Po uroczystości wręczenia odznaczeń nastąpiła bardzo miła i długa ceremonia składania życzeń. Tradycyjne „Sto lat” brzmiało w kontekście 570 lat trochę zbyt skromnie , ale odśpiewano je za to z ogromną serdecznością i życzeniami wszelkiej pomyślności zarówno dla rzemieślników jak i ich rodzin.

Marzena Rutkowska-Kalisz

Zapraszamy do galerii FOTO






Podobne tematy dla tagów: Cech Ślusarzy i Rzemiosł Pokrewnych w Poznaniu,jubileusz,

Obchody 55-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Poznaniu
420 LAT!
60 lat Cechu Rzemiosł Różnych Międzychodzko – Drezdeneckiego w Międzychodzie

Ankieta

Sfinansowanie dostosowania strony www do wymogów dostępności WCAG 2.1 AA ze środków NIW

Baner dofinaoswanie strony